kwi 20, 2024

Artykuły

Z rehabilitacją za pan brat

Zespół cieśni nadgarstka choroba cywilizacyjna?

Zespół cieśni nadgarstka określano niegdyś chorobą zawodową informatyków, sekretarek, pianistów i dziennikarzy. Dziś wiadomo jednak, że każdy, kto spędza długie godziny pisząc na komputerze lub wykonuje inne powtarzające się ruchy rękami np. trzymając przez wiele godzin kierownicę samochodu lub roweru albo pracując przy taśmie montażowej jest zagrożony chorobą (na zespół cieśni nadgarstka dwa razy częściej chorują kobiety).


Sport osób niepełnosprawnych

Życie wśród barier

Sportowiec to osoba uprawiająca daną dyscyplinę sportową. Sportowcem nazywamy każdą osobę walczącą o tytuły mistrzowskie, jak i taką, która amatorsko wykonuje daną dyscyplinę.


Niepełnosprawność w prawie

Osoba niepełnosprawna jako pracownik

Pięć podstawowych praw wynikających z przepisów kodeksu pracy i ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna, pozostająca w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę - jako pracownik, oprócz praw gwarantowanych przez przepisy prawa pracy, , posiada również pewne szczególne uprawnienia. Celem niniejszego artykułu jest przypomnienie pięciu podstawowych praw osoby niepełnosprawnej jako pracownika.


Turystyka bez barier

Niepełnosprawni pielgrzymi przybyli do Krakowa

Z okazji 100-lecia śmierci św. Brata Alberta oraz 30-lecia działalności Fundacji św. Brata Alberta, 18 maja obyła się XXV Ogólnopolska Pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta. Uroczystość zorganizowana przez Zarząd Krajowy Fundacji, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Świetlicę Terapeutyczną w Chrzanowie odbyła w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W mszy św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego uczestniczyło około 1000 osób z całej Polski. Wśród uczestników byli podopieczni WTZ, ŚDS oraz zaproszeni goście.


Nasze WTZ-y i ZAZ-y

Warsztaty Terapii Zawodowej w Stróżach

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Stróżach powstały 1 stycznia 2002 roku i mieszczą się w budynku Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego imienia Ojca Pio. Na zajęcia pięć razy w tygodniu, przez siedem godzin dziennie uczęszcza 42 uczestników z Grybowa, Łużnej, Bobowej oraz Krynicy. Aby wziąć udział w Warsztatach, uczestnicy są dowożeni z miejsca zamieszkania i odwożeni z powrotem po zakończeniu


Aktualności

Bezpłatna aplikacja uczy języka migowego

Ruszyła pierwsza w Polsce bezpłatna aplikacja do nauki polskiego języka migowego pn. „Migaj z nami: PJM”. Ma ona za zadanie upowszechniać edukację w zakresie PJM oraz pomóc w komunikacji osób słyszących i głuchych.


Turystyka bez barier

Wycieczka do Serocka i nad Jezioro Zegrzyńskie

14 maja br. grupa dzieci i młodzieży z zespołem Downa ze Stowarzyszenia "Bardziej Kochani" oraz ich rodzice, wzięli udział w wycieczce do Serocka i nad Jezioro Zegrzyńskie. Turystyczne wydarzenie odbyło się w ramach cyklu „Tu działa się historia… Edukacja historyczna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną”, podczas której uczestnicy szukali Paskudy z Jeziora Zegrzyńskiego. Wycieczce przewodniczył Tomasz Jastrzębski, który poprowadził wyprawę w sposób interesujący, uwzględniając wiele historycznych szczegółów i ciekawostek.


Nowoczesna fizjoterapia

BalanceTutor - system rehabilitacyjny

Ile razy zdarzy nam się potknąć, poślizgnąć lub przewrócić w wyniku czego może dojść do niebezpiecznych urazów np. stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia lub co najgorsze złamania. Czy istnieje jakaś możliwość wyeliminowania takich zdarzeń z naszego codziennego życia lub chociaż zminimalizowania powstania takich sytuacji.


Aktualności

Wsparcie niepełnosprawnych priorytetem rządu

Minister Elżbieta Rafalska wzięła udział w zorganizowanej w Sejmie konferencji, poświęconej funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie. Konferencja odbyła się z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.


Aktualności

Marsz godności osób niepełnosprawnych

Ulicami miasta przeszedł Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyło w nim kilkaset osób niepełnosprawnych oraz organizacji i instytucji związanych z tym środowiskiem.


«12»