kwi 24, 2024

Artykuły

Aktualności

PFRON i PZG o problemach osób niesłyszących

29 września br. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, odbyła się konferencja pn. „Potrzeby i standardy współczesnej rehabilitacji dzieci i młodzieży z wadą słuchu” - miejscu dostosowanym do zwiedzania przez osoby głuche. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Małopolski Oddział PFRON oraz Małopolski Oddział PZG. Patronat Honorowy nad Konferencją objęła Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda.


Sport osób niepełnosprawnych

Mistrzostwa Świata Polaków w Londynie

W dalszym ciągu najpopularniejszą dyscypliną sportu uprawianą przez osoby niepełnosprawne jest lekkoatletyka, która jest rozgrywana na tym samych obiektach, na których startują zawodnicy sprawni. Zasady są również niezmienne, wygrywa ten, kto jako pierwszy dobiegnie do mety. Charakterystyczna cechą tej dyscypliny jest to, iż niemal każda osoba niepełnosprawna - z amputacją, niewidomi i niewidzący, czy z porażeniem mózgowym oraz z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, może brać udział w zawodach i spełniać swoje marzenia o zdobyciu medalu. Takie marzenie bez wątpienia spełnił Michał Kotowski, który na MŚ w Londynie zdobył brąz w finale na 400 m (kat. T37). Prócz Michała, dwa srebra w biegach na 200 i 400 m (kat. T36) zdobył Krzysztof Ciuksza, a brąz w rzucie oszczepem (kat. F37) Łukasz Czarnecki.


Sztuka bez barier

Wielka Gala w Kopalni Soli „Wieliczka”

25 września br. w Kopalni Soli „Wieliczka” odbył się finał konkursu plastycznego dla laureatów wojewódzkiego etapu XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Sztuka Osób Niepełnosprawnych.


Nowoczesna fizjoterapia

Dysfunkcje stawowe, kiedy zwiększać zakres ruchomości?

Urządzenia pracujące w oparciu o ciągły ruch bierny tzw. szyny CPM są wykorzystywane podczas pierwszej fazy rehabilitacji mającej miejsce po zabiegach lub urazach stawów kończyn dolnych. Urządzenia te wykonują powtarzalne ruchy stawu w sposób ciągły, w ramach kontrolowanego zakresu ruchomości. Codzienna terapia zwiększa ograniczoną początkowo ruchomość stawu. Terapia gwarantuje bezpieczne ćwiczenia w trakcie całej fazy regeneracji tkanki poprzez zapewnienie biernego ruchu, tym samym redukując ból pooperacyjny i minimalizując powstanie stanu zapalnego.


Z rehabilitacją za pan brat

Stwardnienie rozsiane czy tylko chorobą młodych?

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących w światowej populacji chorób układu immunologicznego. Może rozwijać się w trzech głównych postaciach: rzutowo-remisyjnej, wtórnie postępującej i pierwotnie postępującej. Na świecie choruje na nią blisko 2,5 miliona osób. W Polsce populacja chorych szacowana jest na około 45 tysięcy osób. Stwardnienie rozsiane nazywa jest chorobą młodych dorosłych, ponieważ diagnoza stawiana jest najczęściej wśród osób w przedziale wiekowym 20-40 lat.


Odżywiamy się zdrowo

Dlaczego warto jeść pestki i nasiona

Nie oceniaj nasion po ich wielkości! Mimo, że malutkie, są prawdziwą bombą odżywczą. Stanowią idealne uzupełnienie diety, spełnią rolę przekąski w najzdrowszym wydaniu.


Aktualności

16. miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych na Podkarpaciu…., a jeżeli dobry odpoczynek to tylko w Domu Zdrowia w Błażowej

Każdy kto chce odpocząć w cichym i urokliwym miejscu a przy tym zakosztować w zdrowej diecie warzywno-owocowej lub makrobiotycznej, powinien wybrać się na wczasy do Ośrodka Naturoterapii  DOM ZDROWIA w Błażowej. To pierwszy  ośrodek w Polsce prowadzony przez osoby niepełnosprawne, które stanowią  16 z 22 zatrudnionych tu osób.  13 września miało miejsce jego oficjalne otwarcie.


Architektura bez barier

Kolejne dofinansowanie przez PFRON likwidacji barier architektonicznych w województwie podkarpackim

W Oddziale Podkarpackim PFRON zawarto kolejną, 28 w tym roku umowę w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami.  Na jej podstawie Powiat Niżański otrzymał dofinansowanie na budowę windy osobowej wewnętrznej i podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja będzie realizowana w budynku Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie, będącej w strukturach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem.


Nasze WTZ-y i ZAZ-y

Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Wojciecha Borowiusza znajduje się w Województwie Podkarpackim, w Powiecie Kolbuszowskim w miejscowości Cmolas. Historia ośrodka związana jest z Domem dla Ubogich, który istniał w latach 1994-1996, po czym został przekształcony w Dom Pomocy Społecznej. Placówka w Cmolasie spełnia wymagane standardy działa na podstawie decyzji Wojewody Podkarpackiego z dnia 8 grudnia 2009 roku zezwalającej na prowadzenie placówki na czas nieokreślony.


Turystyka bez barier

Ogólnopolski Zlot Turystyczny z okazji Światowego Dnia Turystyki i Dnia Białej Laski

Ogólnopolski Zlot Turystyczny z okazji Światowego Dnia Turystyki i Dnia Białej Laski Łódzki Klub Sportowy Niewidomych „Omega” zorganizował imprezę turystyczno- rekreacyjną dla osób ze schorzeniami narządu wzroku.


«12»