AKTUALNOŚCI

Likwidacja barier transportowych i architektonicznych

W ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III w tym roku w Małopolsce złożonych zostało 60 projektów. To oznacza 40 nowych samochodów umożliwiających transport osób niepełnosprawnych oraz 18 placówek, gdzie zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne – podkreśliła znaczenie Programu Marta Mordarska, dyrektor Oddziału Małopolskiego PFRON. 2 sierpnia br. Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski oraz dyrektor Mordarska opowiedzieli o formach wsparcia dla osób niepełnoprawnych w Małopolsce. Tylko w tym roku PFRON na ten cel przeznaczył ponad 111 mln zł. 

 

- Ważny jest dla nas także każdy głos ze strony organizacji pozarządowych osób niepełnosprawnych. To te środowiska wiedzą najlepiej, jak efektywnie wydać fundusze na zaspokajanie potrzeb niepełnosprawnych – dodaje dyrektor Marta Mordarska. – O konieczności pełnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych mówi rządowy program „Za życiem”. Dobrym przykładem na realizację potrzeb niepełnosprawnych jest inicjatywa Małopolskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych, by w miejscach użyteczności publicznej instalować pętle indukcyjne pomagające funkcjonować osobom niesłyszącym.

Na przełomie sierpnia i września bieżącego roku w Małopolsce rozpocznie się proces podpisywania umów w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III. Na ten cel samorządom powiatowym z terenu Województwa Małopolskiego przyznano ponad
4 mln. zł co stanowi 30% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Prawie 90% tej kwoty przeznaczone zostanie na zakup mikrobusów i autobusów m.in. dla placówek takich jak WTZ, DPS i ŚDS.