mar 19, 2024

Artykuły

Sport osób niepełnosprawnych

Niemożliwe nie istnieje!

Praca osoby niepełnosprawnej w świecie sportu na arenie ogólnopolskiej wymaga wielu poświeceń, ciężkiej pracy oraz walki z codziennością. O początki w sporcie, największe sukcesy oraz życie codzienne zapytaliśmy Damiana Ligęzę - lekkoatletę w pchnięciu kulą, rzucie dyskiem i oszczepem.


Sport osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność w sporcie (jak i w życiu) to nie przeszkoda!

Niepełnosprawność jest problemem, z którym boryka się wiele osób. Pod tym pojęciem jednak kryje się cały wachlarz problemów, zarówno fizycznych jak i psychicznych, bardziej lub mniej poważnych. Jak więc wygląda życie niepełno-sprawnego człowieka? Jak radzi sobie z codziennością? Skąd bierze siłę, by walczyć, bo przecież każdy dzień jest jak pole bitwy, pole przetrwania, gdzie mimo bliskich, tak naprawdę jest sam. To właśnie ten człowiek przeżywa ból i nikt nie jest w stanie zrozumieć jego sytuacji dopóki sam się w niej nie znajdzie. Jak zatem tacy ludzie, tak skrzywdzeni przez los mają siłę do wykonywania przeróżnych sportów? A może to właśnie sport daje im nadzieję, poczucie spełnienia wewnętrznego i świadomość, że są czegoś warci. Przecież ich życie i tak musi toczyć się wokół jakieś niesprawności fizycznej, bądź umysłowej. Może to właśnie sport jest ich odskocznią, zabawą, powodem do dumy?


Sport osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni w życiu, pełnosprawni w sporcie!

Każdy z nas zapewne zna osoby bądź też osobę, która w jakiś sposób jest ograniczona fizycznie. Zdrowi ludzie nie mając do czynienia w swoim środowisku z osobami niepełnosprawnymi, nie zawsze nawet zdają sobie sprawę z czym na co dzień muszą zmagać się niepełnosprawni - nie doceniając przy tym te-go co mają oraz jak dużo mogą stracić. Niejednokrotnie to właśnie sport daje im siłę i chęć do zmagania się z przeciwnościami losu. To dzięki niemu mogą pokazać, tak naprawdę na co ich stać, czyli ogromną niezłomność, wytrwałość i hart ducha, a przede wszystkim mogą spełnić swoje marzenia, dla których są w stanie zrobić wszystko co im da chwile szczęścia. Sport jest dla nich otwarciem się na nowe możliwości, ale również daje im poczucie przynależności, co w późniejszym czasie może stać się ich sensem życia.


Sport osób niepełnosprawnych

Mistrzostwa Świata Polaków w Londynie

W dalszym ciągu najpopularniejszą dyscypliną sportu uprawianą przez osoby niepełnosprawne jest lekkoatletyka, która jest rozgrywana na tym samych obiektach, na których startują zawodnicy sprawni. Zasady są również niezmienne, wygrywa ten, kto jako pierwszy dobiegnie do mety. Charakterystyczna cechą tej dyscypliny jest to, iż niemal każda osoba niepełnosprawna - z amputacją, niewidomi i niewidzący, czy z porażeniem mózgowym oraz z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, może brać udział w zawodach i spełniać swoje marzenia o zdobyciu medalu. Takie marzenie bez wątpienia spełnił Michał Kotowski, który na MŚ w Londynie zdobył brąz w finale na 400 m (kat. T37). Prócz Michała, dwa srebra w biegach na 200 i 400 m (kat. T36) zdobył Krzysztof Ciuksza, a brąz w rzucie oszczepem (kat. F37) Łukasz Czarnecki.


Sport osób niepełnosprawnych

Znani niepełnosprawni sportowcy

Świat sportu przełamuje stereotypy o uprawianiu sportu tylko i wyłącznie przez ludzi pełnosprawnych fizyczne. Coraz częściej słyszy się o uprawianiu sportu przez osoby niepełnosprawne, ich rywalizacji i osiąganych wynikach. Sport osób niepełnosprawnych staje się coraz bardziej popularny i co najważniejsze coraz bardziej dostępny dla wszystkich, którzy chcą być sportowcami i móc rywalizować o medale. Jeszcze większą szansą dla osób z niepełnosprawnością jest możliwość zaistnienia w świecie sportu, pokazania swoich możliwość oraz poczucia się prawdziwym sportowcem, którego nazwisko jest skandowane przez tysiące kibiców.  Doskonałą okazją do rywalizacji są organizowane Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Europy oraz Świata. Te ostatnie w tym roku zostały zorganizowane w Londynie, z których nasi Reprezentacji zajęli 12. Miejsce


Sport osób niepełnosprawnych

Akademia Sportu Chikara kształci osoby z niepełnosprawnością

Rzeszowska Akademia Sportu Chikara prowadzi zajęcia karate również dla osób z niepełnosprawością - są to osoby niewidome i niedowidzące.


Sport osób niepełnosprawnych

Gdzie przygotowuje się nasza kadra paraolimpijczyków?

W samym sercu Beskidów, w malowniczej Wiśle na Śląsku, usytuowany jest Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich, który został założony w 1952 r. Jest on znany z kilkudziesięcioletniej tradycji organizowania pobytów dla kadry narodowej i olimpijskiej polskich sportowców (zarówno sprawnych, jak i niepełnosprawnych). Ośrodek posiada bogatą bazę sportowo-rekreacyjną oraz rehabilitacyjną (basen, korty, hale sportowe) i jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.


Sport osób niepełnosprawnych

Dyscypliny sportowe osób niepełnosprawnych

Sport osób niepełnosprawnych dzieli się na sport rekreacyjny oraz wyczynowy. Definicja sportu dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu, ma ten sam cel oraz znaczenie co u osób pełnosprawnych. Zawodnicy przede wszystkim mogą stawać czoła wyzwaniu, stanąć w rywalizacji i powalczyć o swój życiowy sukces.


Sport osób niepełnosprawnych

Odbyła się XXI Letnia Zintegrowana Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Stróżach

10 czerwca 2017r. mszą św. i wmurowaniem kamienia węgielnego pod Narodowy Ośrodek Autyzmu rozpoczęła się XXI Letnia Zintegrowana Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Stróżach. W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, władze samorządowe, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji, lekarze oraz osoby wspierające fundację w Stróżach. Spotkanie uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu.


Sport osób niepełnosprawnych

Piłkarski świat dźwięków

Wyobraźnia jest to zdolność do przywoływania i tworzenia w myślach wyobrażeń, które są źródłem przechowywanym w naszej pamięci poprzez zmysły, umiejscowione w prawej półkuli mózgu. Podczas snu i marzeń sennych powstają wyobrażenia odizolowane od wrażeń zmysłowych, które są często odtwarzane z wydarzeń mających miejsce w naszym życiu, głównie, którym towarzyszyły emocje.


«12»