kwi 26, 2024

Artykuły

Nowoczesna fizjoterapia

Kinesiology Taping, kiedy możemy stosować?

W medycynie istnieje wiele skutecznych i nowoczesnych form terapii, lecz niewiele tak dobrze akceptowanych przez pacjenta jak technika kinesiology tapingu. Działa ona zgodnie z funkcjonowaniem organizmu, bez przerwy – przez całą dobę, a efekt poprawy odczuwany jest bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu. Taping zmniejsza stany zapalne, działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo oraz poprawia krążenie krwi i limfy. Dodatkowo, metoda ta nie wyklucza stosowania innych form terapii oraz stanowi doskonały środek wspomagający leczenie rehabilitacyjne oraz farmakologiczne.


Nowoczesna fizjoterapia

Stabilografia, w czym nam może pomóc?

Stabilografia to rodzaj badania, za pomocą, którego można określić jakość stabilności ciała. Stabilografia przydaje się szczególnie sportowcom oraz osobom po różnych urazach, wypadkach - dzięki niej mogą udoskonalać swoją motorykę i osiągane wyniki.


Nowoczesna fizjoterapia

Metoda PNF

Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu to metoda kompleksowej kinezyterapii, oparta na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia człowieka, wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych. Metoda uwzględnia odczuwanie własnego ruchu (propriocepcję) oraz skupia się na ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami wykonywania jak najbardziej skutecznej czynnościowo aktywności ruchowej.


Nowoczesna fizjoterapia

Dysfunkcje stawowe, kiedy zwiększać zakres ruchomości?

Urządzenia pracujące w oparciu o ciągły ruch bierny tzw. szyny CPM są wykorzystywane podczas pierwszej fazy rehabilitacji mającej miejsce po zabiegach lub urazach stawów kończyn dolnych. Urządzenia te wykonują powtarzalne ruchy stawu w sposób ciągły, w ramach kontrolowanego zakresu ruchomości. Codzienna terapia zwiększa ograniczoną początkowo ruchomość stawu. Terapia gwarantuje bezpieczne ćwiczenia w trakcie całej fazy regeneracji tkanki poprzez zapewnienie biernego ruchu, tym samym redukując ból pooperacyjny i minimalizując powstanie stanu zapalnego.


Nowoczesna fizjoterapia

Laser wysokoenergetyczny, co to takiego i do czego możemy go wykorzystać?

Leczenie za pomocą laserów wysokoenergetycznych jest nieinwazyjną metodą terapeutyczną, wykorzystująca energię w spektrum podczerwieni, aby zapewnić miejscową stymulację tkanki biologicznej. Powyższa stymulacja tkanki prowadzi do przyspieszenia gojenia, zwiększenia metabolizmu i reakcji uśmierzających ból. Laser wysokoenergetyczny jest wskazany w przypadku niedużego bólu mięśni i stawów, skurczów mięśni, bólu i sztywności występujących przy reumatyzmie.


Nowoczesna fizjoterapia

Czy fala uderzeniowa może nas zaburzyć?

Co to takiego jest i dlaczego tak destrukcyjnie brzmi?! Zacznijmy od początku. Pozaustrojowa fala uderzeniowa, czyli tzw. ESWT (extracorporeal shock wave therapy) to obecnie jedna z najlepszych metod wykorzystywana do leczenia chronicznego bólu, który jest powiązany z układem ruchu. Według licznych badań metoda ta wykazuje niezwykle wysoką skuteczność u pacjentów, którzy wcześniej leczeni byli metodami zachowawczymi. Bardzo często efekt terapeutyczny uzyskuje się już po kilku zabiegach, a zdarza się, że pacjent odczuwa znaczną poprawę dolegliwości już po jednej aplikacji.


Nowoczesna fizjoterapia

Czy pospolite podwieszki odchodzą do lamusa?

Każdy pacjent korzystający z zabiegów rehabilitacyjnych bardzo dobrze zna system UGUL czyli pospolite podwieszanie na specjalnie do tego przygotowanych linkach i bloczkach kończyn górnych jak i kończyn dolnych. Firmy produkujące sprzęt rehabilitacyjny prześcigają się w produkowaniu co raz to nowszych i bardziej efektywniejszych urządzeń.


Nowoczesna fizjoterapia

BalanceTutor - system rehabilitacyjny

Ile razy zdarzy nam się potknąć, poślizgnąć lub przewrócić w wyniku czego może dojść do niebezpiecznych urazów np. stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia lub co najgorsze złamania. Czy istnieje jakaś możliwość wyeliminowania takich zdarzeń z naszego codziennego życia lub chociaż zminimalizowania powstania takich sytuacji.


Nowoczesna fizjoterapia

Egzoszkielet sprzęt jak z filmów science fiction

Czy uraz rdzenia kręgowego musi oznaczać całkowite unieruchomienie, uzależnienie od osób trzecich oraz skazanie pacjenta na poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego? Nie! Dzięki bardzo prężnie rozwijającej się medycynie, postępie ogólnoświatowej fizjoterapii oraz firmom produkującym rożnego rodzaju zaopatrzenie ortopedyczne, które prześcigają się w coraz to nowocześniejszych urządzeniach, urazy rdzenia kręgowego oraz inne choroby pochodzenia neurologicznego jak na przykład udar, nie muszą oznaczać ograniczenia aktywności i samodzielności pacjenta.


«1»