TOURISM WITHOUT BARRIERS

Niepełnosprawni zdobyli Górę Kamieńsk

Ponad 250 osób niepełnosprawnych z całej Polski zjechało w niedzielę 20 sierpnia br. pod największą w centralnej Polsce sztuczną górę. Już po raz piąty pod Bełchatowem odbyła się akcja "Zdobywamy Górę Kamieńsk". To jedna z największych sportowo-rekreacyjnych imprez dla osób z niepełnosprawnością ruchową w Polsce. Stromą asfaltową drogą, przypominającą górskie podjazdy niepełnosprawni wjeżdżali na górę w towarzystwie wolontariuszy.

 

Uczestnicy imprezy mieli do pokonania trasę wiodącą na Górę Kamieńsk, a potem drogę wewnętrzną. Długość całej trasy to ponad 3 km cały czas pod górę. Walczyli nie tylko ze swoją niepełnosprawnością, ale także z pogodą. Jak przekonywali organizatorzy, a uczestnicy potwierdzali, w wyścigu nie ma przegranych, każdy jest zwycięzcą. Najlepszym zajęło to kilkadziesiąt minut, ale niektórzy wjeżdżali kilka godzin. Czas i miejsce na mecie nie były jednak ważne, liczył się udział i pokonywanie własnych słabości. Na uczestników czekał oczywiście poczęstunek i pamiątkowe medale. Po zakończonym wjeździe była zabawa przy muzyce, animacje dla dzieci, pokazy aut terenowych i prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego.

Akcję, jak co roku, zorganizowała Fundacja Aktywnej Rehabilitacji oraz Akademia Pana Grześka, samorządowca i byłego olimpijczyka Grzegorza Gryczki.

Wśród zaproszonych gości, po raz piąty z wielką przyjemnością uczestniczył czynnie w imprezie Władysław Skwarka Dyrektor Oddziału Łódzkiego - reprezentant Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy już zapowiadają kolejną, szóstą edycję imprezy w przyszłym roku. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników, a organizatorom życzymy dużo wytrwałości i optymizmu na kolejne lata w tworzeniu takich imprez, bo coś nam się wydaje że impreza wejdzie na stałe do kalendarza wózkowiczów.