AKTUALNOŚCI

Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi

Po raz siedemnasty osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami i bliskimi z powiatu rzeszowskiego mogły wspólnie bawić się w plenerze, łamiąc przy tym społeczne stereotypy postrzegania niepełnosprawności. W tym roku Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego obchodzono 9 września na terenie Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim. Spotkanie miało charakter dużego rodzinnego pikniku, a organizatorzy zadbali o wiele atrakcji z zabawą taneczną włącznie.

 

Samorząd województwa reprezentował członek zarządu Stanisław Kruczek oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Jerzy Jęczmienionka. - Znikają bariery architektoniczne, osoby ograniczone ruchowo czy umysłowo mają większe możliwości jeśli chodzi o zatrudnienie, ale przede wszystkim zmienia się społeczne nastawienie. Do czego przyczyniają się również takie inicjatywy, jak dzisiejsze święto – mówił Stanisław Kruczek, który pogratulował organizatorom konsekwencji w organizowaniu Dni Jedności. Podkreślił on także siedemnastu lat historii w tworzeniu wydarzenia, kiedy to wiele zmieniło się w świecie otaczającym osoby niepełnosprawne.

- Niepełnosprawność nie może w żaden sposób wykluczać człowieka z życia społecznego. Nie powinna też odbierać mu poczucia wartości. Dlatego ważne jest, aby pokazać tym osobom, że potrafią i mogą zmieniać świat, w którym żyją – czytamy w liście od Władysława Ortyla marszałka województwa podkarpackiego. - Temu właśnie służą Państwa inicjatywy. Stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych nie tylko działają na rzecz integracji całego środowiska, ale także oferują im szeroki wachlarz pomocy niezbędnej do dalszego rozwoju. Dzięki stowarzyszeniom i pracy wolontariuszy, niepełnosprawni odzyskują poczucie własnej wartości i godności, zawierają nowe znajomości i przyjaźnie, często też wychodzą z własnymi pomysłami.

Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi na terenie ziemi rzeszowskiej od siedemnastu lat jest organizowany przez samorząd powiatowy przy pomocy gmin oraz organizacji pozarządowych. Inicjatywa jest finansowo wspierana m.in. przez Samorząd Województwa Podkarpackiego w ramach działań realizowanych przez ROPS.