NASZE WTZ-Y I ZAZ-Y

Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Wojciecha Borowiusza znajduje się w Województwie Podkarpackim, w Powiecie Kolbuszowskim w miejscowości Cmolas. Historia ośrodka związana jest z Domem dla Ubogich, który istniał w latach 1994-1996, po czym został przekształcony w Dom Pomocy Społecznej. Placówka w Cmolasie spełnia wymagane standardy działa na podstawie decyzji Wojewody Podkarpackiego z dnia 8 grudnia 2009 roku zezwalającej na prowadzenie placówki na czas nieokreślony.

 

Dom Pomocy Społecznej w Cmolasie przeznaczony jest dla 73 osób w podeszłym wieku obojga płci (kobiety powyżej 60 roku życia, mężczyźni powyżej 65 lat). Placówka zapewnia osobom starszym całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby bytowe, opiekuńcze, społeczne i religijne w formach i zakresie wynikających z indywidualnych potrzeb na poziomie obowiązującego standardu. Nad zdrowiem i samopoczuciem mieszkańców czuwa kadra specjalistów w postaci pielęgniarek, opiekunek, pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych i fizjoterapeutów. 

Tempo życia, zachodzące przemiany w rodzinie, społeczeństwie, nie najlepsze stosunki międzyludzkie, złe warunki mieszkaniowe, a przede wszystkim zdrowotne zmuszają osoby starsze do podjęcia decyzji o zamieszkaniu w Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie. Pogorszenie sprawności w zakresie wykonywania codziennych czynności oraz zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych istotnie zwiększają zapotrzebowanie na świadczenia pielęgnacyjne i usługi opiekuńcze.

Podopieczni opisywanej placówki borykają się z problemami wpływającymi na ich funkcjonowanie i samodzielność. Na stany powodujące upośledzenie funkcjonowania składają się choroby, do których zalicza się: choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, zaburzenia równowagi, choroby zwyrodnieniowe stawów, osteoporoza, zespoły otępienne, bezsenność, nietrzymanie moczu, upośledzenie wzroku i słuchu, odleżyny. 

Budynek DPS jest 3-kondygnacyjny, pozbawiony barier architektonicznych (posiada windę i ma na wyposażeniu schodołaz). Do dyspozycji mieszkańcy mają: pokoje (jedno i dwu osobowe wyposażone w meble, instalację przyzywową, RTV, telefoniczną, przeciwpożarową oraz radiowęzeł), pokój dziennego pobytu, pracownię terapii zajęciowej, kuchnię podręczną, stołówkę, kaplicę, gabinet zabiegowy, palarnię.

Usługi bytowe realizowane są poprzez zapewnienie mieszkańcom środków utrzymania higieny osobistej, odzieży, obuwia, pościeli, wyżywienia w ramach obowiązujących norm żywieniowych (również dietetycznych wynikających ze wskazań lekarskich). 

Usługi opiekuńcze realizowane są przez zapewnienia niezbędnej pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnację, udzielanie niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych.

Usługi wspomagające polegają na umożliwieniu udziału w terapii zajęciowej, podnoszeniu sprawności i aktywizowaniu mieszkańców, rehabilitacji, utrzymywania i rozwijania kontaktu z rodziną i środowiskiem, działaniu zmierzającym do usamodzielnienia mieszkańca w miarę jego możliwości, zapewnieniu bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych.

Aktywizacja mieszkańców jest w Cmolańskim domu jednym z ważniejszych zadań. Ma ona na celu rozwijanie zainteresowań oraz mobilizowania mieszkańców do aktywnego wykorzystania czasu wolnego. Pensjonariusze bardzo chętnie biorą udział w organizowanych wyjazdach. Ze względu na schorzenia podróżują najbardziej sprawne osoby. Podczas wycieczek w ostatnich latach mieszkańcy zobaczyli takie miejsca jak Zakopane, Zamość, Sandomierz, Święty Krzyż, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Baranów Sandomierski, Kraków, Wadowice, Stadniki, Kalwaria Zebrzydowska, Kazimierz Dolny, Bieszczady, Przemyśl, Sanok, Łagiewniki. Ponadto mieszkańcy placówki uczestniczą w wielu cyklicznych imprezach kulturalnych do których zaliczyć należy: Spartakiadę Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Województwa Podkarpackiego, Przegląd Twórczości Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Województwa Podkarpackiego, Piknik w Heluszu, Spotkanie Przy Wielkanocnym Stole organizowane przez SOK w Cmolasie, Światowy Dzień Chorego w Rzeszowie, Olimpiada dla Osób Niepełnosprawnych organizowane przez Caritas Rzeszów, Sobótki w Tarnobrzegu, uroczystości odpustowe ku czci Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.

Atmosferę domu zapewniają także imprezy okolicznościowe organizowane w placówce, takie jak uroczysta kolacja wigilijna, zabawa karnawałowa, Dzień Babci i Dziadka, Andrzejki, Mikołajki, jasełka, spotkanie integracyjne przy grillu.

Podsumowując. DPS w Cmolasie obejmuje opieką ludzi starszych, którzy mają prawo do godnego życia, dobrego samopoczucia, życia towarzyskiego. Celem placówki jest zapewnienie podopiecznym całodobowego wsparcia oraz zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb. Gospodarze się, by opieka nad mieszkańcami ich Domu była zorganizowana w taki sposób, aby uwzględniała ich indywidualne potrzeby.