SPORT OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Mistrzostwa Świata Polaków w Londynie

W dalszym ciągu najpopularniejszą dyscypliną sportu uprawianą przez osoby niepełnosprawne jest lekkoatletyka, która jest rozgrywana na tym samych obiektach, na których startują zawodnicy sprawni. Zasady są również niezmienne, wygrywa ten, kto jako pierwszy dobiegnie do mety. Charakterystyczna cechą tej dyscypliny jest to, iż niemal każda osoba niepełnosprawna - z amputacją, niewidomi i niewidzący, czy z porażeniem mózgowym oraz z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, może brać udział w zawodach i spełniać swoje marzenia o zdobyciu medalu. Takie marzenie bez wątpienia spełnił Michał Kotowski, który na MŚ w Londynie zdobył brąz w finale na 400 m (kat. T37). Prócz Michała, dwa srebra w biegach na 200 i 400 m (kat. T36) zdobył Krzysztof Ciuksza, a brąz w rzucie oszczepem (kat. F37) Łukasz Czarnecki.

Znaczenie ruchu w życiu człowieka jest istotne, natomiast w życiu człowieka niepełnosprawnego staje się jeszcze bardziej ważniejsze, ponieważ sam udział w zawodach jest już wielkim wyczynem, a szczytem marzeń - zwycięstwo w rywalizacji. Uprawianie sportu dla wszystkich osób to nie tylko przyjemna i efektywna forma spędzania czasu. Sprawność fizyczna zapewnia lepszą wydolność oddechową, poprawia krążenie, rozwija koordynację ruchową, a także pomaga zwalczać otyłość oraz inne zaburzenia w organizmie człowieka. Wysiłek fizyczny ma także ogromne znaczenie w kwestiach psychologicznych. Sport bez względu na to czy uprawiany rekreacyjnie, czy zawodowo jest źródłem emocji, adrenaliny, jest przede wszystkim motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań i rywalizacji. Istotne w sporcie jest ciągły rozwój, podejmowanie nowych wyznawań, przekraczanie granic, które kiedyś wydawały się nierealne do zdobycia.

Sport niepełnosprawnych w zależności od zainteresowań i możliwości

Trudno wymienić wszystkie dyscypliny sportowe, które uprawiane są przez osoby niepełnosprawne, gdyż ich liczba wzrasta i coraz więcej dyscyplin jest przystosowywanych do możliwości oraz warunków osób niepełnosprawnych. Wśród sportów zimowych wymienić można narciarstwo, biathlon oraz saneczkarstwo. Wśród konkrecji zespołowych największym powodzeniem cieszą się rugby, koszykówka i siatkówka. Jeśli zaś chodzi o sporty indywidualne jest ich naprawdę wiele. Do najciekawszych należą: tenis ziemny, tenis stołowy, łucznictwo szermierka, jazda konna, pływanie, handbike szosowy lub handbike górski.

Konkurencje oparte są na istniejących sportach z zachowaniem przepisów w nich obowiązujących. Sporty te mogą być uprawiane wyczynowo, ale także i rekreacyjnie lub podczas obozów rehabilitacyjnych. Ważne jest to, aby spełnione zostały odpowiednie warunki. Dużo też zależy od stopnia i rodzaju niepełnosprawności a także ogólnych zainteresowań.

W obecnych Mistrzostwach Świata osób niepełnosprawnych, które w ósmej edycji były organizowane w Londynie nasi reprezentacji, zdobyli dwadzieścia sześć medali, co dało Polsce 11. miejsce w ogólnej klasyfikacji, Cztery złote medale wywalczyli: Ewa Durska w pchnięciu kulą, Barbara Niewiedział i Joanna Mazur w biegu na 1500 metrów oraz Maciej Lepiato w skoku wzwyż.

Kolejny raz z jak najlepszej strony pokazał się Maciej Lepiato urodzony 18 sierpnia 1988 w Poznaniu - polski lekkoatleta, specjalizujący się w skoku wzwyż, mistrz paraolimpijski i czterokrotny mistrz świata osób niepełnosprawnych. Startuje również w skoku w dal (w konkurencji tej zdobył brązowy medal mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w 2013 roku). Maciej w 2010 zdobył srebrny medal mistrzostw Polski młodzieżowców. Pierwszy międzynarodowy sukces, w gronie niepełnosprawnych sportowców odniósł na mistrzostwach świata w Christchurch (2011), gdzie stanął na najwyższym stopniu podium. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012) zdobył złoty medal i poprawił rekord świata na 2,12 m. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio (2016) zdobył złoty medal i poprawił rekord świata na 2,19 m. Dwukrotny brązowy medalista halowych mistrzostw Polski seniorów (2013, 2014). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2016. Lepiato w swojej kategorii sprawności T44 (zawodnicy po amputacjach lub z dysfunkcją kończyn) jest rekordzistą globu, na Mistrzostwach w Rio pokonał poprzeczkę na wysokości 2,19.

Świetny występ zaliczyły, również nasze biegaczki, które wywalczyły złoto na dystansie 1500 metrów. Niewidoma Joanna Mazur, biegnąca z przewodnikiem Michałem Stawickim, stoczyła zacięty bój również w biegu na 800 m, gdzie w wyrównanym pojedynku w londyńskich zawodach, dopiero fotokomórka wskazała zwyciężczynię finału. Została nią meksykanka - Diana Coraza Castaneda, która o trzy setne sekundy wyprzedziła naszą zawodniczkę. Joanna Mazur wcześniej zdobyła nad Tamizą złoto na 1500 m rekordem życiowym (4.50,95) i brąz na 400 m (1.01,94).

Druga z naszym mistrzyń dwukrotnie stanęła na podium w kategorii T20 (osoby z niepełnosprawnością intelektualną). Barbara Niewiedział (MGOKSiR Korfantów) – była pierwsza na 1500 m (4.33,82) i druga na 400 m (59,56).

Bezkonkurencyjna w Londynie była również Ewa Durska, lekkoatletka specjalizująca się w pchnięciu kulą zdobywając złoty medal. Oprócz tego trzykrotna mistrzyni paraolimpijska (kategoria niepełnosprawności T20) z Sydney (2000), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016), a także dwukrotna mistrzyni świata z Birmingham (1998) i Christchurch (2011).

Rekordy, medale, emocje – to wszystko gwarantują Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Zawody, które z każdą edycją przyciągają wiekszą liczbę osób do rywalizacji o spełnianie swoich marzeń

Reprezentacja Polski w mocnym składzie

Polska na Mistrzostwa Świata do Londynu zgłosiła największą w historii Mistrzostw Świata reprezentację. Do Londynu pojechało aż 49 zawodników, dwóch przewodników i 20 osób obsługi. W gronie lekkoatletów znaleźli się:

• Daria Bielska – rzut dyskiem (kat. F51/52)

• Tomasz Blatkiewicz – pchnięcie kulą i rzut dyskiem (F37)