NASZE WTZ-Y I ZAZ-Y

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „RAZEM” z Bielska-Białej

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „RAZEM” założone zostało w 1994 roku przez rodziców wychowujących młodzież niepełnosprawną intelektualnie i wokół siebie skupia rodziców, opiekunów oraz przyjaciół tychże osób z terenu gminy Bielsko-Biała, powiatu bielskiego i powiatów ościennych. Łącznie jest ponad 70 rodzin.

 

Od początku działalności, Stowarzyszenie umożliwia osobom niepełnosprawnym aktywne i godne uczestnictwo w życiu społecznym, tworzy jak najkorzystniejsze warunki do pełnego ich rozwoju fizycznego i osobowego, a także niesie pomoc ich rodzinom.

Poprzez prowadzenie zajęć terapeutycznych, artystycznych i edukacyjnych, organizację turnusów wypoczynkowo - rehabilitacyjnych, imprez integracyjnych, sportowych i kulturalnych, Stowarzyszenie realizuje swoje cele. Do tej pory, członkowie stowarzyszenia zwiedzili ze swoimi podopiecznymi dziesiątki miejsc w całym kraju. Odwiedzili miejsca takie jak: Kraków, Warszawa, Wrocław, Toruń, Łańcut, Wieliczka, czy Wadowice. Uczestniczyli także w wielu spektaklach teatralnych i seansach kinowych. Cyklicznie organizują imprezy integracyjne takie jak: Spotkanie Opłatkowo-Noworoczne, Duszonki czyli Święto Ziemniaka, Majówka z polową Mszą Świętą, Piknik Sportowy.

- Naszym głównym celem i największym marzeniem była budowa domu, w którym nasi podopieczni mogliby znaleźć miejsce do godnego życia, w przypadku, gdy opiekunom zabraknie sił lub opuszczą swe miejsce na ziemi. W 2000 roku zakupiliśmy z własnych środków 85-arową działkę w Bestwinie, na której po dwóch latach wytężonej pracy stworzyliśmy piękny Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny z amfiteatrem, ścieżkami do spacerów, boiskami do gier i zajęć sportowych. Dzięki tej inwestycji mogliśmy już „u siebie” organizować ogniska, spotkania integracyjne i inne imprezy. Będąc posiadaczami terenu przygotowywaliśmy się do budowy– opowiada Tadeusz Sowiński, członek Zarządu Stowarzyszenia RAZEM. - Nadszedł lipiec roku 2009. Rozpoczęliśmy budowę Grupowego Domu Stałego Pobytu dla 22 mieszkańców o powierzchni całkowitej 938 m2.

Część mieszkalna budynku to 13 pokoi 1 i 2 osobowych, dodatkowo sale do zajęć terapeutycznych i rehabilitacji oraz piękna sala do spotkań o powierzchni około 150 m2. Lata 2009 – 2013 to oprócz realizacji zadań statutowych, ogromny wysiłek wszystkich członków Stowarzyszenia przy pracach budowlanych. Obiekt wybudowany jest w technologii drewniano-szkieletowej. Udało się także pozyskać sponsorów do jego realizacji na terenie całego kraju, szczególnie, gdy zaczął się etap prac wykończeniowych wewnątrz obiektu i przy wyposażeniu poszczególnych pomieszczeń. Ogromną pomocą były akcje i imprezy charytatywne, emisja cegiełek na budowę, wsparcie władz lokalnych i parlamentarzystów z regionu.

Nic nie byłoby możliwe gdyby nie pomocy dziesiątek firm z całego kraju i tysięcy bezimiennych osób wspierających Stowarzyszenie „Razem” podczas kwest przykościelnych, czy też poprzez przekazanie 1% podatku.

19 września 2013 roku odbyło się uroczyste oddanie obiektu w użytkowanie młodzieży i członków Stowarzyszenia. Obiekt przyjął nazwę OŚRODEK MIESZKALNO - REHABILITACYJNY, a jego patronem został abp. Józef Bilczewski. Od stycznia 2016 roku Ośrodek funkcjonuje jako Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. To obiekt nowoczesny, parterowy, z centralnym odkurzaczem, klimatyzacją z rekuperacją, pokojami z łazienkami, wspaniale wyposażoną  kuchnio - pracownią kulinarną, pokojem gościnnym i wszystkim tym, co jest potrzebne w DPS-ie, by można było w nim stworzyć domową atmosferę.

Dla mieszkańców Ośrodka prowadzone są zajęcia plastyczne i muzykoterapia, zajęcia w pracowni stolarskiej, krawieckiej, komputerowej i kulinarnej. Powstała też grupa teatralna  pn. „Młodzi  RAZEM”, która przygotowuje jasełka i przedstawienia. Grupa ta odnosi duże sukcesy biorąc udział w przeglądach artystycznych np. w Chorzowie na Festiwalu Otwartych Serc czy w Dąbrowie Górniczej na VIII Międzynarodowym Przeglądzie PUMA 2017.

Na potrzeby Ośrodka, Stowarzyszenie posiada 9-cio osobowy mikrobus co pozwala na organizację zajęć wyjazdowych, takich jak hipoterapia, dogoterapia i zajęcia na basenie. Wszyscy mieszkańcy uczestniczą w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, a najlepsi biorą udział w zawodach i spartakiadach przywożąc medale i wyróżnienia.

Ośrodek to także sad owocowy, krzewy borówki amerykańskiej, agrestu i porzeczek, malin, które mieszkańcy pomagają pielęgnować, zbierać i przetwarzać na okres zimowy lub do codziennych posiłków.

Mieszkańcy uroczyście obchodzą swoje urodziny, imieniny oraz inne święta, zapraszają przyjaciół, tworząc wspólnie z opiekunami i terapeutami prawdziwą rodzinną atmosferę. Ośrodek już po raz trzeci gości na dwutygodniowych praktykach uczniów ze szkół francuskich, którzy przygotowują się do opieki nad osobami w tym kraju. Praktyka ta przynosi obustronne korzyści i wzajemne poznanie problemów związanych z pomocą osobom niesamodzielnym.

Zarząd Stowarzyszenia, cały personel Ośrodka i terapeuci w swej pracy oddają całe serca tym co sami sobie pomóc nie mogą i o pomoc tę upomnieć się nie umieją z powodu swej niepełnosprawności. Za te działania Stowarzyszenie otrzymało wyróżnienie w kategorii „Organizacje Pozarządowe” w VI edycji konkursu „Marka-Śląskie”.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu informacji panu Tadeuszowi Sowińskiemu, członkowi Zarządu Stowarzyszenia RAZEM, ojcu 43 letniego niepełnosprawnego intelektualnie syna Rafała.