AKTUALNOŚCI

Konferencja AAC

Ponad 220 uczestników, prelegenci z niepowtarzalnym doświadczeniem i towarzyszące wszystkim poczucie wagi poruszanej tematyki dla jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Tak w skrócie można podsumować konferencję pn. Innowacyjne Strategie AAC, która odbyła się 8 listopada br. w podrzeszowskiej Jasionce.

 

Konferencję w niezwykły sposób rozpoczął pantomimiczny spektakl pt. „Afera cyrkowa” w wykonaniu Teatru Cienie, którego aktorami są uczniowie z OREW im. K. Rajtar PSONI Koło w Jarosławiu. Grupę prowadzi reżyser Paweł Sroka przy współpracy nauczycieli i terapeutów Ośrodka.

O znaczeniu komunikacji dla jakości życia osób z niepełnosprawnościami i swoich doświadczeniach z wdrażania technologii wspomagających opowiedziała uczestnikom Katarzyna Łuszczak z Poznania, wykładowca Akademii „Mogę Potrafię Chcę” działającej przy Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Zespołem Retta.

Skype-owe rozmowy z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną (z odległych miejsc w kraju) i o tym jak komunikatory internetowe czy media społecznościowe wpływają na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym przeprowadziła Anna Kwiatkowska, która przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ZG realizuje liczne projekty ukierunkowane na wdrażanie nowych technologii. Jest także oficjalną ambasadorką programu Erasmus.

Innowację społeczną AAC-owy Asystent zaprezentowali jej twórcy, czyli Barbara Bytnar i Witold Wesołowski. Innowacja powstała i jest testowana w projekcie pn. „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" realizowanego przez ZG PSONI ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Podczas przerwy można było zapoznać się z aplikacją TiM na tablet, smartfon czy komputer opracowaną przez współorganizatora konferencji firmę DKK Development a także innymi narzędziami ułatwiającymi porozumiewanie się.

Drugą część spotkania rozpoczęła prezentacja praktycznego wykorzystania różnorodnych AAC-owych narzędzi w codziennym wspieraniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną - uczniów jarosławskiego Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego.