AKTUALNOŚCI

Święto Wiosny

29 kwietnia br. w Stróżach po raz drugi, odbyło się “Święto Wiosny”. Impreza przygotowana została przez Zakład Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej w Stróżach, działający przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Pomimo niskich temperatur, wydarzenie zgromadziło setki widzów. Każdy chciał przywitać Wiosnę, bo każdy chciał, by wreszcie przyszła ona naprawdę. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Stanisław Kogut Senator RP, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. 

 

Na początku, wszystkich gości powitał Stanisław Kogut, któremu towarzyszyła dyrektor Małopolskiego oddziału PFRON Marta Mordarska. Całą imprezę prowadziła zaprzyjaźniona z Fundacją Anna Konopka, która zadbała, aby wszyscy goście wiedzieli “co, gdzie, kiedy” i równocześnie, aby sponsorzy imprezy byli w należyty sposób zaprezentowani. Przybywający goście mieli możliwość zapoznać się z ofertą szkółki krzewów ozdobnych prowadzoną przez Zakład Aktywizacji Zawodowej w Stróżach oraz mogli nabyć kwiaty, nawozy, figurki ogrodowe i zabawki prezentowane przez zaproszonych wystawców.

- Cieszę się z tego, że osoby niepełnosprawne są aktywne w tak wielu dziedzinach. Mamy w Stróżach Warsztaty Terapii Zajęciowej, ale mamy także Zakład Aktywności Zawodowej, prowadzony przez kierownika Piotra Wojtasa. W tym zakładzie - osoby niepełnosprawne wytwarzają fantastyczne rzeczy. Są to kartki, ozdoby świąteczne, kalendarze, przedmioty codziennego użytku, a dzisiaj prezentują to, co udało im się wyhodować w pracowni ogrodniczej. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach pomaga ludziom potrzebującym wsparcia, w każdym wieku. Rehabilitujemy dzieci, mamy wyspecjalizowane oddziały rehabilitacyjne dla dorosłych, pomagamy chorym na stwardnienie rozsiane, prowadzimy również hospicjum. Dziś prezentujemy jeszcze inny obszar naszej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych – pokazujemy, w jaki sposób można wprowadzać osoby z orzeczoną niepełnosprawnością na rynek pracy, jak doskonalić ich umiejętności zawodowe, jak pomagać znaleźć im pracę. To dla nas także jest bardzo ważne – mówi Stanisław Kogut prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

Organizatorzy zadbali także, by każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych były dmuchańce i liczne konkursy z nagrodami, a dla starszych Festiwal kwiatów i grill. Bez względu na wiek, powodzeniem cieszyła się loteria fantowa. Nic w tym dziwnego, gdyż każdy los wygrywał, a wieczorem rozlosowana została nagroda specjalna dla całej rodziny.

Dopisali również goście specjalni. Tomasz Kowal przeprowadził zawody Ministrongmanów. Najmłodsi adepci tego sportu zmagali się w konkurencjach typowych dla siłaczy: spacer farmera, waga płaczu i przetaczanie opony. Wszystko na czas. Jury, pod czujnym okiem Tomka Kowala wyłoniło Strongmanów w dwóch kategoriach wiekowych: w młodszej (do lat 8) wygrał Wiktor Gryzło ze Stróż, zaś w starszej (od 8 do 12 lat) Maciek Moroń z Bystrej.

Pan Tomasz kolejny raz okazał się dobrym duchem tej imprezy. Oprócz sędziowania w strongmanach był też jurorem w konkursie Miss Wiosna i pomagał w przeprowadzaniu licytacji. Sam też pozyskał i przekazał na licytację m.in. spodenki Mariusza Pudzianowskiego.

Gwiazdą kulinarną wydarzenia miała być siostra Anastazja, która jak się okazało, ostatecznie nie dotarła do Stróż, ze względu na jej stan zdrowia. Wysłała jednak w zastępstwie jej sukcesorkę, siostrę Salomeę, która z radością podzieliła się z publicznością przepisami na dobre gotowanie. Siostra podpisywała również swoje książki kulinarne, a dodatkowo podzieliła się dochodem ze sprzedaży książek z Ewą Przybyło, czyli młodą mamą z Gorlic walczącą dzielnie z nowotworem w niemieckiej klinice. Na rzecz Ewy była również prowadzona przez wolontariuszy kwesta. Łącznie z kwesty i części dochodu z książek, udało się zebrać 1100 zł.

Także z przygodami na Święto Wiosny do Stróż dotarła gwiazda muzyczna wieczoru - Gabriel Fleszar, który najpierw był przewodniczącym jury wybierającym Miss Wiosna, a następnie zachwycił zebraną publiczność swoim wokalem dając ponad godzinny koncert dla publiczności.

Najbardziej widowiskową i wyczekiwaną atrakcją Święta Wiosny okazał się konkurs na najpiękniejsze wiosenne przebrania, czyli Miss Wiosna i Mała Miss Wiosna. Kandydatki nie-zrażone panującym chłodem prezentowały swoje wiosenne kreacje. Jury w tym roku miało bardzo trudne zadanie. Ostatecznie po dodatkowej prezentacji kandydatek - obie Miss zostały wyłonione.

W kategorii Mała Miss Wiosna: Małą Miss Wiosna została Amelia Michalik,  I Vice Miss Zuzanna Święs, a II Vice Miss Oliwia Boruch. W kategorii Miss Wiosna wygrała: Joanna Święs, I Vice Miss została Justyna Śliwa, a na II Vice Miss, jury wytypowało Katarzynę Dulian.

Następnie odbył się koncert Gabriela Fleszara, po którym dziewczynki z Akademii Tańca dały swój pokaz taneczny. Dla małych tancerek był to ważny dzień, gdyż był to ich pierwszy występ przed tak licznie zgromadzoną publicznością.

Zarówno laureaci konkursów Ministrongman i Miss Wiosna, jak i wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Nagrody zwycięzcom wręczali: Stanisław Kogut Senator RP, a zarazem Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym wraz z Tomaszem Kowalem, Siostrą Salomeą i Gabielem Fleszarem.

Wieczorem, gdy przycichł wiatr i poprawiła się termika powietrza, można było uruchomić balon. Wiele osób czekało właśnie na tę atrakcję. Chętni mogli wznieść się w powietrze i obejrzeć Stróże z lotu ptaka, w tym również zobaczyć nową wieżą kościelną, która właśnie w tym dniu została posadowiona na dachu stróżańskiego kościoła. W czasie gdy, odbywał się lot balonem, na scenie brylował zespół Skrzypki. Młoda kapela z Jankowej porwała do tańca publiczność. Natomiast na sam koniec imprezy wystąpił Teatr Ognia „Ergo” z Gorlic dając niezwykły pokaz “żonglerki” ogniem w rytm dźwięków muzyki.

Podczas trwania imprezy kilkukrotnie przeprowadzona została tzw. „licytacja od serca”. Dzięki hojności darczyńców, a szczególnie klubów sportowych, wystawione na akcję zostały m.in. szalik Legii Warszawa, piłka Sandecji Nowy Sącz, koszulka klubu siatkarskiego PGE Skra Bełchatów - wszystko to z autografami zawodników. Dzięki licytacji udało się pozyskać 1400 zł, a dochód przeznaczony zostanie na rozbudowę placu zabaw dla dzieci z dysfunkcją narządu ruchu. Warto przypomnieć, że pokłosiem zeszłorocznej imprezy było zakupienie i posadowienie huśtawki dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Jest to jedyna taka huśtawka na terenie powiatu nowosądeckiego.

Impreza przygotowana została przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej w Stróżach, który zatrudnia 33 osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.